Denis

Denis
Denis

Denda se narodil předčasně, byl z dvojčat. Jeho bratr Daniel svůj boj o život prohrál ve třech měsících. Denda si svůj život vybojoval, dva roky strávil v nemocnici. Předčasný porod mu způsobil masivní krváceni do hlavy, do všech komor. Byla mu stanovena diagnóza Hydrocephalus.

Byl mu v operován VP–SHUNT, který jeho tělo nedokázalo přijmout. Podstoupil 45 operací hlavy, nakonec se ale podařilo VP-SHUNT voperovat tak, aby v těle fungoval a plnil si svoji funkci.

Vlivem operací Dendovi stanovili další diagnózu a to DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNU – spastickou kvadruparézu. Začátky byli těžké, jak pro Dendu, tak pro mě. Každodenní cvičení, problémy se stravou, s pitím, nemoci při nástupu do školky, ale píle a každodenní stereotyp se u nás dostavil v podobě mluvy. Denda mluví a chápe. Ví, co říká, o vše si řekne. Na to, že dle doktorů měl být ležící, kňučící i vydávající  skřeky, tak tohle jsme pokořili a jsem za to šťastná.

Pohyb je pro nás neustály boj. Denda bojuje – pravidelně cvičí, dokáže sám držet pití levou rukou, napít se, u jídla do ruky i najíst se. Za pomoci krásné sedí v tureckém sedu, krásné se vypíná a drží tělo. Dokáže se valením sudu, či odpichováním nohou dostat po zemi za hračkou. Asi je to svým způsobem daň za to, že mluví. Že ten pohyb je takový problém, ale i tak se nevzdáváme a cvičíme, rehabilitujeme, chodíme plavat, do vířivky.

Denis
Denis
Denis