Dětská mozková obrna znamená nákladnou péči.

S dětskou mozkovou obrnou se ročně jen v Jihomoravském kraji narodí kolem 80 dětí. Jejich rodiče ale většinou nemají možnost zaplatit nákladnou léčbu a pomůcky, které jejich potomci potřebují.

Tříletý Denis se narodil předčasně, v sedmém měsíci. S diagnózou dětská mozková obrna. Původně je z dvojčat. Jenže jeho bratr Daniel – přestože se narodil zdravý –   ve třech měsících náhle zemřel. Leží, jednou rukou jí anebo se s pomocí napije.  Zatím je zcela odkázaný na pomoc své matky. „On takto chápe, teď mi začal něco málo mluvit, když je se mnou sám. Dokážeme se spolu domluvit,“ vysvětlila Denisa Jandová. O svého syna se stará sama, jeho otec už nežije. Denis potřebuje pro svůj vývoj speciální pomůcky. Jenže jen z rodičovské a příspěvku na péči nemá šanci takové vybavení pořídit.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/315281381991210-udalosti-v-regionech/obsah/440371-draha-lecba-mozkove-obrny#

Pomáhat druhým je řehole

Jaké je to být odkázaný na pomoc druhých, ví i předsedkyně spolku Hašle Michaela Rennerová. Je v invalidním důchodu. Když jí bylo třináct, prodělala vážný astmatický záchvat. „Kdysi jsem se ocitla na vozíku a říkala jsem si, že být na něm   je hrozné.

Chtěla jsem vstát a měla jsem to štěstí, že jsem chtěla, mohla,“ V nemocnici strávila celkem rok a přemýšlela nad tím, že když mohla ona, proč by nemohli i jiní.                                      „I když to nejde, tak mít alespoň lepší podmínky, život.

No, a před dvěma a půl lety jsem se rozhodla založit spolek Hašle,“                                 „Je to taková řehole. Ale je to fajn věc, protože vidíte ty výsledky. To je ta odměna,“ .

Ročně přispěje Hašle třem dětem

Peníze získává spolek převážně od sponzorů. „Na projekty sháníme peníze v soukromém sektoru, podporuje nás pak hodně Jihomoravský kraj, dále ministerstva, například ministerstvo kultury.

A pak naše výdělečná činnost, třeba vánoční jarmark,“ . Ze získaných financí podporuje Hašle pouze tři projekty ročně, tedy tři děti.

„Domluvili jsme se na tom, protože je nesmysl dát každému pět tisíc. Tím nevyřešíme nic. Jen kočárek stojí padesát tisíc“. Na každé zapojené dítě tak má spolek zhruba 200 tisíc.

„Myslíme i na ostatní děti. Těm dáme drobné dárky do pěti tisíc. A zase příští rok vybereme jiné tři děti“ .
Kontakt

Hašle z.s.
K. Čapka 646 Doksy 472 01
+420 608 18 38 98
FAX Datová schránka Hašle z.s. : 28es2j - předsedkyně spolku dqjc5x - místopředseda